ضرورت تبدیل توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه به تجارت آزاد

تجارت آزاد

ضرورت تبدیل توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه به تجارت آزاد/آمادگی برای کاهش تعرفه واردات کالاها تا ۴ درصد

مهندس نعمت زاده در دیدار با نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با تاکید بر تبدیل شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه به تجارت آزاد، اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا به سمت تجارت آزاد با در نظر گرفتن مناسبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی گام برداریم چرا که اقتصاد و تجارت پایه خوبی جهت برقراری مناسبات دوستی و سیاسی است.

وی با اظهار امیدواری برای افزایش سطح معاملات دو کشور، گفت: ما یک دوره ده ساله تحریم را پشت سر گذاشتیم و در این دوسال اخیر که تحریم ها از میان برداشته شد، به تدریج در جهت بازیابی و تامین نیازهای داخلی حرکت کردیم.

مهندس نعمت زاده با به تفاوت های حجم تجارت و نوع واردات دو کشور را عنوان کرد: شرایط خاص ترکیه در یک سال گذشته روی صادرات این کشور اثر گذاشت و از طرف دیگر تولیدات کشور ما به واسطه رفع تحریم ها روند افزایشی پیدا کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توافقنامه تجارت ترجیحی گفت: سطح تعرفه های کشور ترکیه به خاطر پیوستن به WTO با ایران متفاوت است و در ایران نیز مجلس شورای اسلامی برای واردات کالاها به کشور تعرفه ۴ درصدی به عنوان مالیات به تصویب رساند.

مهندس نعمت زاده با اعلام این موضوع که ایران می تواند تعرفه واردات کالاهای توافقنامه تجارت ترجیحی را تا ۴ درصد کاهش دهد، اظهار کرد: ترکیه نیز تعرفه های زیر ۱۰ درصد را به صفر نزدیک کند و هر دو طرف تعهد کنند که تعرفه مابقی کالاهای طرح تجارت ترجیحی را تا ۴۰ درصد کم کنند.

همچنین وزیر اقتصاد ترکیه رسیدن به صادرات ۱۵۵ میلیارد دلاری را هدف ترکیه در سال ۲۰۱۷ دانست و عنوان کرد: حجم تجارت خارجی ترکیه حدود ۱۶۰ میلیارد دلار است و حدود ۵۰ درصد صادرات این کشور به اروپا صورت می گیرد.

نیهات زیبکچی کاهش قیمت انرژی و مواد خام را سبب کاهش حجم تجارت دو کشور ایران و ترکیه اعلام کرد و افزود: آماده رفع تمامی موانع تجاری و حل و فصل اقدامات حفاظتی درباره کالاهای گنجانده شده در توافقنامه تجارت ترجیحی هستیم.

شایان ذکر است که توافقنامه تجارت ترجیحی در آوریل ۲۰۱۷ میان دو کشور ایران و ترکیه با هدف بسط و توسعه تبادلات تجاری منعقد شد که در جریان آن ایران و ترکیه توافق کردند که در مجموع زمینه واردات ۱۲۰ کالا را به کشورهای خود فراهم آورند.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *